מספר הבנות בפנימיית אהבה קטן מהותית ממספר הבנים. בשנים האחרונות, עם תגבור המענה לבנות (ע"י פרויקט זה) עולה בכל שנה כמות הבנות בפנימייה, אך עם זאת הבנות הן עדיין מיעוט יחסי המפוזר על פני טווח גילאים רחב.

פרויקט בנות בא לקדם את ההוויה הנשית, העוצמה הנשית והתכנים הייחודיים לבנות על מנת לתת מענה הולם וראוי להתפתחות התקינה, לתחומי העניין, לדרך הבילוי ולנושאים נשיים.


מבנה הפרויקט

  • פעילויות חינוך ערכי והעשרתי לפי קבוצות גיל (6-10, 11-14, 15–18), 4 מפגשים לכל קבוצה לאורך השנה, בנושאים המתאימים לבנות ולגיל – מתזונה, דרך בריאות, יחסים בין המינים, תדמית והופעה חיצונית ועד מיניות והתפתחות.
  • מפגשים נקודתיים לאורך השנה – מפגש עם גינקולוגית, שני בזארים של בגדים ואביזרים המיועדים לבנות בלבד, יום אפייה והכנת משלוחי מנות, שני ערבי קולנוע נשי במוצאי שבת.

זוהי השנה הרביעית לקיום קבוצת בנות חינוכית טיפולית לבנות בראשית גיל ההתבגרות (12-14). הקבוצה פועלת לאורך השנה במשך 22 מפגשים, וההנחיה נעשית ע"י סטודנטיות בתחום קידום נוער במכללת אורנים.

בנוסף, זוהי השנה השלישית לפרויקט mentoring "מנטורינג"  4 חונכות, 4 חניכות, ושנה מלאת למידה והעצמה. הפרויקט מונחה ע"י סטודנטית בתחום קידום נוער במכללת אורנים.


תכנית "נשים קטנות" הוקמה בשנת 2008 על מנת לענות על צורך שעלה וגדל בפנימייה ליצור מרחב שיח ופעילות מותאם לבנות, מאחר והווית הפנימייה נעשתה גברית במהותה בשל מעל 70% בנים.

רוב הבנות מתחנכות במשפחות בעלות תפיסות שמרניות ומסורתיות המייעדים לנערות תפקידים נשיים מסורתיים, ולגיטימציה משפחתית וחברתית להעצמה נשית; זאת בצד העדר ידע ומרחב חשיבה להתפתחות שונה. התוכנית שמה לה למטרה לעבוד עם כלל בנות הפנימייה, בגילאי 6-18, ועובדת בצורה תהליכית מתמשכת כך שנערה מלווה ע"י התוכנית בשלבי התבגרות שונים.


התוכנית באה לקדם את ההוויה הנשית, העוצמה הנשית והתכנים הייחודיים לבנות, על ידי יצירת מעגלי שייכות ושיח, על מנת לתת מענה הולם וראוי להתפתחות, לתחומי העניין, ולנושאים נשיים; כמו גם לחיזוק החניכות בבניית הזהות שלהן והזהות המגדרית שלהן. במרכז התוכנית העצמה פרטנית של הבנות ובניית חוסן אישי להתמודדות דרך מתן מידע וידע, הזדמנות להתלבטות וחשיבה מחדש, והעשרת הבנות בתחומי עניין הרלוונטיים להתפתחותן ככלל וזהותן הנשית בפרט. בנוסף, מבקשת התוכנית ליצור ערעור ושינוי התפיסה הבסיסית של הבנות כמו גם הצוות לגבי סוגיות ותפיסת מגדר.


התוכנית מציגה מודל התערבות הנותן מענה במספר רמות כשכולן מהוות יצירת מרחב ומעגל נשי – פעילויות חינוך והעשרה בקבוצות שייכות של גיל השווים; מפגשים חד פעמיים; ערב נשים משמעותיות הכולל את המשפחות הביולוגיות; מפגשים להשראה מסיפורי חיים של נשים; קבוצות בנות טיפוליות; ותוכנית מנטורינג פנים- פנימייתית.

התוכנית מעודדת חיבור של צוות ההדרכה והטיפול לבנות דרך מפגשי התוכנית, ומזמנת שיח מעמיק יותר הממשיך בשגרת החיים; זאת בצד יצירת קבוצת שייכות רחבה של בנות, נערות ונשים בוגרות בפנימייה.

צוות רב מקצועי מוביל את התוכנית – ש"שיות (מתנדבות שנת שירות) , נשות הדרכה ממעגל המשפחתונים, רכזת חינוך ועו"ס.


רציונל "רוחני" לפרויקט

השביל הנפלא ביותר

הוא השביל המוביל לחלום שלך

למטרה שלך, השביל שפיסלת במו ידיך

למרות כל האבנים הכבדות

והעשבים השוטים,

כי ידעת לשם מה

אתה יוצר אותו.


הנפלא ביותר / יסמין קלינה


את הפרויקט מלווה מסגרת ערכית של איסוף אבני דרך, ביסוס ובנית שביל אישי, קבוצתי, קהילתי ורחב יותר המחובר הן לחיים בהווה, הן לחשיבה על העתיד של כל אחת והן לחיבור לדמויות נשיות ועשייה נשית מהעולם וההיסטוריה. במהלך השנה (והשנים הבאות), בכל פעילות נאספות אבני דרך, רוחניות ורגשיות כמו גם אבנים גשמיות לכל משתתפת המהוות סמל. בסיום נבנה שביל גשמי, מכל האבנים שנאספו לאורך השנה, שביל המוביל לחלומות, למטרות ולשאיפות של כל אחת ואחת מהבנות.