פנימייה טיפולית חינוכית

פנימיית "אהבה" הינה פנימייה טיפולית חינוכית, העובדת מזה כ-20 שנים, מהוותיקות בישראל, הנותנת מענה כולל

במסגרת פרויקט הפנימייה הטיפולית חינוכית, מופנים על ידי לשכות הרווחה ילדים בני 6-18, מרקע סוציו-אקונומי בינוני עד קשה ומשפחות רב בעייתיות. כיום ישנם כ-170 ילדים המוגדרים כחינוך מיוחד. 


הפנימייה פועלת על בסיס המודל ה"משפחתוני". מודל בו זוג הורים נשוי וילדיהם העתיקו את חייהם לפנימייה ומתגוררים ביחידה הסמוכה למשפחתון, שבו מתגוררים 13 ילדים מילדי הפנימייה.

תפקיד הזוג הוא להוות מודל לבית תקין ולתפקד כמדריכים הוריים. הזוג אחראי על כלל קשת הצרכים של הילדים, החל מהצרכים הבסיסיים, הזנה, לבוש, לינה, היגיינה, ועוד. כמו כן, המודל המשפחתוני דואג למימוש הצרכים החברתיים והחינוכיים לילדים, כגון: השתתפות בחוגים; פעילויות חברה, חינוך ותרבות; פרויקטים חברתיים; שיעורי בית; שיעורי עזר וכלה בצרכים הנפשיים והקשר הבין אישי ארוך הטווח המבוסס על אמון.

המשפחתון מדמה בית תקין ומאפשר מסגרת שייכות ביתית ומשפחתית המכילה את הילד, את צרכיו ואת משפחתו. בכל משפחתון סלון מרכזי, פינת אוכל גדולה, מטבח ו-3-4 חדרי שינה כשלכל אגף חדרים מקלחת ושירותים נפרדים. כל הארוחות ושגרת היום מרכזם בתוך המשפחתון, זאת בליווי חיי קהילה מגוונים ורחבים.


המודל המשפחתוני דבק בהבנה הבסיסית המעידה כי כל ילד זקוק לבית חם ואוהב המכיל את הכלים הפיזיים והרגשיים לסיפוק צרכיהם של הילדים. המודל המשפחתוני, מכיל כלים אלו ואף כלים ייחודיים נוספים המותאמים לאוכלוסיית היעד שלנו: ילדים בעלי הפרעות רגשיות ונפשיות המוגדרים כחינוך מיוחד.